+38(067)653-72-39

Як зробити мобільну версію сайту

Катерина Зубілевич
Project-менеджерка Sprava Agency
24.04.2025
11 хвилин
Поділитися статтею
Наша розсилка

За даними популярної платформи вебаналітики та цифрового аналізу SimilarWeb, станом на лютий 2025 року частка трафіку з мобільних пристроїв у світі становила 67,94%, а в Україні — 63,55%. Отже, щоб іти в ногу з часом і отримувати більше клієнтів, власникам вебресурсів потрібно зробити їх mobile friendly. Коректного відображення контенту на екранах смартфонів і планшетів можна досягти шляхом створення адаптивного дизайну, мобільної версії сайту або запуску застосунку. 

У цій статті ми розповімо, навіщо потрібна мобільна версія сайту. З’ясуємо, в чому полягає різниця між адаптивною версткою та створенням окремої mobile-версії та який варіант є найкращим.

Для чого варто оптимізувати вебресурс під мобільні пристрої

Mobile friendly сайти:

  • дозволяють розширити коло потенційних клієнтів. Оскільки більшість людей шукає товари та послуги на смартфоні, за відсутності мобільної версії сайт втрачає відвідувачів, а бізнес недоотримує дохід;
  • мають дизайн, структуру й навігацію, що є зручними для сприйняття з екрана смартфона та планшета, поліпшують користувацький досвід і допомагають збільшити конверсію;
  • сприяють лояльності пошукової системи, підвищують позиції сторінок у видачі Google. Якщо користувач здійснює пошук з мобільного гаджета, йому будуть показані насамперед пропозиції мобільних сайтів.

Наявність мобільної версії забезпечує вебпроєкту максимальне охоплення цільової аудиторії, комфортний доступ до контенту і функцій, а також хороше ранжування в результатах пошуку Google. Далі ми розглянемо, як адаптувати сайт під мобільні пристрої.

Способи створення mobile friendly ресурсу

Для залучення аудиторії, що шукає й замовляє товари та послуги з планшетів і смартфонів, використовується два варіанти розроблення мобільних сайтів.

Адаптивна верстка

Під час розроблення вебпроєкту застосовується універсальна HTML-розмітка, що дозволяє відображати сторінки на пристроях з різними розмірами екрана без зміни їхнього зовнішнього вигляду і втрати функціональності. Залежно від початкової точки створення сайту може відбуватися двома шляхами.

  • Mobile First Design. Цей варіант передбачає пропрацювання юзабіліті та структури сайту для мобільних пристроїв з подальшим масштабуванням дизайн-макетів під планшети та десктопи. Розробники й дизайнери спочатку зосереджують основну увагу на базовому контенті та функціях, відкидаючи усе зайве. Далі версія збагачується додатковими опціями. Такий підхід називають прогресивним поліпшенням.
  • Адаптивний дизайн. У разі вибору стратегії Desktop First усе відбувається у зворотному порядку. Робота над сайтом починається з розроблення прототипу для комп’ютерів і ноутбуків. Готова версія адаптується до інших гаджетів з урахуванням їхніх можливостей. Оскільки в такому разі не всі візуальні та функціональні елементи вдається легко перенести в мобільну версію, розробники стикаються з низкою проблем — складною навігацією, довгим завантаженням контенту тощо. Отже, частину елементів доводиться прибирати. 

Під час проєктування сайту з адаптивним дизайном (AWD) розробляється кілька варіантів макетів для різних розмірів дисплеїв. Спеціальні алгоритми визначають параметри екрана користувача і застосовують потрібний шаблон. Можливий також інший варіант — чутливий дизайн (Responsive Web Design, RWD). У цьому разі створюється лише один гнучкий макет, що автоматично підлаштовується під будь-яку ширину екрана.

Сьогодні для створення адаптивних сайтів використовуються обидва підходи. Втім, ресурси, розроблені за принципом Mobile First, легші та працюють швидше. Крім того, ви завжди можете бути впевненими, що контент коректно відображатиметься на будь-яких пристроях. Простий та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс поліпшує користувацький досвід, сприяє утриманню відвідувачів і полегшує виконання цільових дій, а отже, підвищує конверсію.

Мобільна версія сайту

Йдеться про створення окремого майданчика на власному піддомені. URL виглядає приблизно так: m.site.com. По суті, це урізана копія вебресурсу, в якій враховуються розміри екрана телефона або планшета. Під час розроблення таких проєктів створюється окремий макет, пропрацьовуються функції та зовнішній вигляд сторінок. Що простішим є дизайн ресурсу, то краще.

Коли відвідувач заходить на сайт, система автоматично визначає пристрій. Якщо ширина екрана ідентифікується як смартфон, сервер переспрямовує користувача на мобільну версію.

Ще один варіант представлення вебмайданчика на мобільних пристроях — створення мобільного додатку, що завантажується з Apple Store чи Google Play. Завдання мобільної версії сайту і застосунку можуть бути як ідентичними, так і абсолютно різними. Усе залежить від типу, особливостей проєкту і задуму замовника. 

Важливо знати, що адаптивні ресурси й мобільні версії орієнтовані на нових і наявних відвідувачів, застосунки — лише на тих, хто добре знайомий з брендом та бажає взаємодіяти з ним на постійній основі. Отже, для залучення нової аудиторії застосунки не підходять.

У чому полягають відмінності між адаптивним і мобільним сайтом

Критерій Адаптивна верстка Мобільна версія
Принцип роботи Ресурс адаптується під розмір екрана пристрою, на якому він відкривається. Дизайн завжди однаковий, змінюється лише розташування блоків. Щоб сторінки коректно відображалися на різних пристроях, вносяться деякі зміни в код Існує окремо від десктопної версії, може відрізнятися за дизайном. Для її створення на популярних CMS використовуються спеціальні плагіни. Внесення змін досить просте
Швидкість завантаження сторінок Нижча Максимально висока
URL Один Відрізняється від версії для комп’ютерів і ноутбуків
SEO-просування Наявність лише однієї вебадреси спрощує розкрутку і позитивно впливає на позиції у пошуковій видачі Відбувається окремо. Для розкрутки обох версій можуть впроваджуватися різні стратегії. Щоб уникнути дублювання і зникнення сторінок з пошукової видачі, під час просування мобільної версії використовуються мобільні теги-розділювачі
Вартість Набагато дешевше, ніж розроблення окремо десктопної та мобільної версії Обходиться дорожче порівняно зі створенням адаптивного ресурсу. По суті, ви платитимете за два окремих сайти

 

Основні етапи розроблення mobile friendly сайту

Розібравшись зі способами адаптації ресурсу під різні гаджети, розповімо коротко, як зробити мобільну версію сайту. Весь процес складається з наступних кроків.

  1. Вибір способу адаптації — створення окремої версії або адаптивна верстка, Mobile First чи Desktop First.
  2. Обрання CMS або конструктора.
  3. Розроблення дизайну і структури.
  4. Пропрацювання usability.
  5. Затвердження прототипу і дизайну.
  6. Верстка, програмування.
  7. Тестування і запуск.

Що краще: адаптивний сайт чи створення мобільної версіїБільшість власників інтернет-магазинів, сайтів компаній, що надають послуги, приватних фахівців з різних галузей, а також інформаційних ресурсів одразу замовляють розроблення адаптивного вебпроєкту. Це універсальний варіант, що підходить малому, середньому і великому бізнесу. Мобільна версія поступається за популярністю адаптивній верстці.

Вибір підходу під час створення адаптивного сайту залежить від багатьох факторів. Кожен варіант має свої плюси та мінуси. Головне — добре розуміти цілі та потреби бізнесу, а також раціонально планувати бюджет.

Якщо ви маєте намір запустити новий сайт, або наявний ресурс потребує оновлення і створення мобільної версії, зверніться до фахівців Sprava Agency. Ретельно вивчивши нішу, цілі проєкту та поточні показники, ми запропонуємо варіант, що підійде вам найкраще, і в найкоротші строки візьмемося за реалізацію вашого задуму.

Катерина Зубілевич
Project-менеджерка Sprava Agency
24.04.2025
11 хвилин
Отримайте спеціальну пропозицію для вашого сайту!

Ми піклуємося про покращення ваших продажів :)

Останні статті та новини
+16
×
Ми цінуємо вашу конфіденційність.

Ми використовуємо файли cookie для поліпшення вашого веб-перегляду, показу персоналізованої реклами чи вмісту і аналізу нашого трафіку. Натисканням "Прийняти всі" ви надаєте згоду на використання нами файлів cookie.

Відхилити все Прийняти все